Różnice między DisplayPort 1.4 i 2.0: kompletny przewodnik

Ostatnia aktualizacja: 2 z lutego 2026
  • DisplayPort 2.0 zwiększa przepustowość do 1.4, umożliwiając rozdzielczość 4K przy 240 Hz, 8K przy 120 Hz i do 16K z DSC.
  • Obie wersje obsługują HDR i DSC 1.2, ale DP 2.0 zapewnia lepsze odwzorowanie kolorów 4:4:4 i obsługuje większą liczbę monitorów jednocześnie.
  • Do rozdzielczości 1080p/1440p i 4K przy częstotliwości 60–120 Hz w zupełności wystarczy DP 1.4; DP 2.x jest przeznaczony do zaawansowanych konfiguracji 4K/8K.
  • Wybór kabla i najtańsza wersja spośród monitora, karty graficznej i łącza wyznaczają prawdziwe ograniczenia połączenia.

Porównanie DisplayPort 1.4 i DisplayPort 2.0

Jeśli rozważasz modernizację monitora, karty graficznej lub budowę nowego komputera do gier lub pracy z wideo, prędzej czy później staniesz przed pytaniem, czy DisplayPort 1.4 jest wystarczający , czy warto zainwestować w DisplayPort 2.0 (lub 2.1). Na pierwszy rzut oka może się to wydawać jedynie zmianą liczbową, ale różnice w przepustowości, rozdzielczości i częstotliwości odświeżania są ogromne i znacząco wpływają na to, jakiego rodzaju monitora będziesz mógł używać.

W tym artykule spokojnie omówimy rzeczywiste różnice między DisplayPort 1.4 a 2.0 , ich wpływ na gry, pracę profesjonalną, konfiguracje wielomonitorowe oraz to, co należy wziąć pod uwagę przy wyborze portów i kabli. Znajdziesz tu również krótki przegląd ewolucji standardu DisplayPort, jego relacji z HDMI oraz kilka praktycznych wskazówek dotyczących wyboru kolejnego kabla lub monitora.

Różnice techniczne między DisplayPort 1.4 i 2.0

Kluczem do wszystkiego jest dostępna przepustowość , ponieważ to ona decyduje o tym, ile informacji o obrazie i dźwięku może przesłać kabel w danym momencie. DisplayPort 1.4 osiąga maksymalną przepustowość 32,4 Gb/s, podczas gdy DisplayPort 2.0 skacze do 77,37-80 Gb/s, czyli ponad dwukrotnie więcej niż przepustowość danych.

Różnica ta oznacza, że ​​w przypadku DP 1.4 można bez problemu obsługiwać rozdzielczość 4K przy 120 Hz lub 8K przy 60 Hz z wykorzystaniem kompresji DSC 1.2, natomiast w przypadku DP 2.0 otwierają się drzwi do rozdzielczości 4K przy 240 Hz , 8K przy 120 Hz , a nawet hipotetycznego 16K przy 60 Hz , a także do bardzo wydajnych konfiguracji wielomonitorowych.

Obie wersje obsługują nowoczesny format HDR (HDR10, Dolby Vision i dynamiczne metadane), ale DP 2.0 robi to o wiele łatwiej, umożliwiając wyświetlanie kolorów 4:4:4 10-bitowych w rozdzielczościach i częstotliwościach, podczas gdy DP 1.4 zwykle wymaga stosowania większej kompresji lub uciekania się do podpróbkowania chrominancji.

Kolejną istotną kwestią jest to, że zarówno DP 1.4, jak i DP 2.0 wykorzystują technologię Display Stream Compression (DSC) 1.2 , czyli bezstratną wizualnie metodę kompresji wideo, która umożliwia uzyskanie tak niezwykle wysokich rozdzielczości. W DP 2.0 technologia ta jest lepiej wykorzystywana dzięki znacznemu zwiększeniu przepustowości bazowej.

Czym dokładnie jest DisplayPort i jak się rozwinął

DisplayPort to cyfrowy interfejs wideo i audio stworzony przez VESA (Video Electronics Standards Association), aby zastąpić DVI i konkurować z HDMI w świecie komputerów PC. W przeciwieństwie do tradycyjnych złączy analogowych, DP przesyła sygnał w małych pakietach danych, podobnie jak sieć, umożliwiając wysoką rozdzielczość przy niewielkiej liczbie pinów i wielu dodatkowych funkcjach.

Od momentu powstania standard przeszedł kilka zmian: DP 1.0/1.1 położył podwaliny pod przepustowość 10,8 Gb/s i rozdzielczość do 2560 × 1600 przy 60 Hz; DP 1.2 dokonał skoku do rozdzielczości 4K przy 60 Hz i wprowadził słynną technologię MST (Multi-Stream Transport) umożliwiającą szeregowe łączenie kilku monitorów.

Później pojawiły się wersje DP 1.3 i 1.4 , które zwiększyły przepustowość do 32,4 Gb/s i wprowadziły kluczowe ulepszenia, takie jak kompatybilność z 8K , kompresję DSC 1.2, obsługę HDR10 i zaawansowaną korekcję błędów. Wersja 1.4a udoskonaliła obsługę DSC, aby zapewnić lepszą wydajność w ekstremalnych scenariuszach.

Największy krok naprzód nastąpił wraz z wprowadzeniem DisplayPort 2.0 w 2019 roku, który niemal potroił wydajność wersji 1.4 i umożliwił obsługę rozdzielczości do 16K , bardzo wysokich częstotliwości odświeżania 4K/8K oraz konfiguracji wieloekranowych o ultrawysokich rozdzielczościach za pomocą jednego kabla. Bazując na tym fundamencie, DP 2.1 zachował przepustowość, ale poprawił integrację z USB4 i USB-C , wprowadził kategorie kabli DP40 i DP80 oraz udoskonalił wydajność i kompatybilność.

DisplayPort 1.4 w szczegółach: mocne i słabe strony

DisplayPort 1.4 (i 1.4a) jest obecnie de facto dominującym standardem w monitorach do gier i większości nowoczesnych kart graficznych. Jest dostępny na rynku od 2016 roku, co czyni go dojrzałą, stosunkowo niedrogą opcją, bardzo dobrze obsługiwaną przez niemal wszystkie dostępne obecnie urządzenia.

Pod względem przepustowości, DP 1.4 oferuje 32,4 Gb/s surowej przepustowości (25,92 Gb/s użytecznej) w trybie HBR3. Pozwala to na obsługę rozdzielczości 4K z częstotliwością odświeżania 120 Hz z 10-bitowym kolorem przy użyciu DSC, 8K z częstotliwością odświeżania 60 Hz z HDR oraz różnych kombinacji 5K, bardzo wygodnych dla twórców. Ponadto, zachowuje kompatybilność z VRR, G-SYNC i FreeSync , wysokiej jakości dźwiękiem wielokanałowym oraz formatami 3D.

Jego największą zaletą jest stosunek wydajności do ceny : monitory o wysokiej częstotliwości odświeżania (144-240 Hz) 1080p lub 1440p, a nawet wiele obecnych monitorów 4K 144 Hz, doskonale współpracują z DP 1.4 bez zauważalnych wąskich gardeł w codziennym użytkowaniu. Dlatego dla przeciętnego gracza lub profesjonalisty pracującego w 4K, DP 1.4 pozostaje więcej niż wystarczający.

  Latarka z brelokiem USB-C: kompletny przewodnik po wyborze najlepszej latarki

Mniej atrakcyjnym aspektem jest to, że w porównaniu z DP 2.0, przepustowość jest nieco za mała dla konfiguracji wielomonitorowych 4K o wysokiej przepustowości lub niektórych wymagających scenariuszy 8K. Może również wymusić podpróbkowanie chrominancji (4:2:2 lub 4:2:0) w ekstremalnych sytuacjach, co nie jest idealne, jeśli pracujesz z bardzo małym tekstem lub wymagasz precyzyjnego odwzorowania kolorów.

DisplayPort 2.0 i 2.1: skok w stronę ultrawysokiej rozdzielczości

DisplayPort 2.0 to znaczący krok naprzód, pozycjonując się jako interfejs wideo o najwyższej przepustowości na rynku komputerów PC . Mowa o 77,37 Gb/s (do 80 Gb/s w 2.1), co wystarcza do obsługi wyświetlaczy 16K z częstotliwością odświeżania 60 Hz z DSC lub wielu wyświetlaczy 4K/8K jednocześnie, bez najmniejszego problemu.

Bez kompresji, DP 2.0 może osiągnąć rozdzielczość 10K (10240 × 4320) przy 60 Hz i 4K przy 240 Hz . Z włączoną funkcją DSC, wyniki gwałtownie rosną: możliwe jest obsłużenie rozdzielczości 16K przy 60 Hz lub konfiguracji takich jak dwa monitory 8K przy 120 Hz, trzy monitory 4K przy 90 Hz z HDR, a nawet trzy monitory 10K przy 60 Hz z 30-bitową głębią kolorów.

Oprócz brutalnej siły, DP 2.0 integruje funkcje takie jak Panel Replay , zaprojektowane głównie dla laptopów i komputerów typu „wszystko w jednym”, które pozwalają na aktualizację tylko zmieniających się części ekranu, zmniejszając zużycie energii i nagrzewanie. Dzięki temu urządzenia podłączone tym samym kablem USB-C ładują się wydajniej.

Wersja DisplayPort 2.1 koncentruje się na zapewnieniu solidnej integracji z USB4 i trybem alternatywnym DisplayPort przez USB-C , a także na zaostrzeniu wymagań dotyczących kabli (DP40 dla łączy do 40 Gbit/s i DP80 dla łączy do 80 Gbit/s) oraz ulepszeniu zarządzania przepustowością w złożonych scenariuszach.

Największą wadą jest obecnie adaptacja rynkowa : monitorów i kart graficznych z portami DP 2.0/2.1 jest wciąż stosunkowo niewiele w porównaniu z DP 1.4, a do tego są one zazwyczaj drogie. Mimo to, jeśli kupisz coś z DP 2.1 dzisiaj, będzie to standardem przez długi czas.

Podpróbkowanie kolorów, HDR i chrominancji: dlaczego przepustowość ma znaczenie

W przypadku HDR, 10-bitowego koloru i wysokiej rozdzielczości wąskim gardłem nie jest już tylko rozdzielczość, ale także format koloru i głębia bitowa . DP 1.4 i 2.0 obsługują kolory 4:4:4, 4:2:2 i 4:2:0, ale im wyższy format, tym większej przepustowości wymaga.

W idealnym świecie zawsze używałbyś formatu 4:4:4 , w którym każdy piksel ma pełną informację o kolorze i jasności. To jest właśnie to, czego potrzebujesz do uzyskania wyraźnego tekstu na pulpicie i poważnych prac z kolorami . DP 2.0 pozwala zachować ten format nawet w rozdzielczościach i częstotliwościach odświeżania, gdzie DP 1.4, z czystej matematyki, jest zmuszony do kadrowania.

W proporcjach obrazu 4:2:2 i 4:2:0 informacje o kolorze są redukowane w celu oszczędzania przepustowości. W filmach i programach telewizyjnych (zwłaszcza w formacie 4:2:0) jest to zazwyczaj akceptowalne, a nawet standardowe, ale na monitorach komputerów PC mogą być widoczne mniej wyraźne krawędzie tekstu i pewne artefakty , zwłaszcza w bardzo wysokich rozdzielczościach.

DP 2.0 poprawia również możliwość łączenia zaawansowanego HDR z wysokimi częstotliwościami odświeżania bez utraty jakości kolorów. Przekłada się to na znacznie czystsze wrażenia, jeśli chcesz grać lub pracować w rozdzielczości 4K 144-240 Hz z maksymalnym HDR, co DP 1.4 oferuje tylko z większymi kompromisami.

Dlatego też, chociaż teoretycznie zarówno DP 1.4, jak i DP 2.0 obsługują HDR i 8K, różnica polega na tym , jak „czystsze” są tryby, których można używać : mniejsza kompresja, mniejsze przycinanie chrominancji i większy zapas mocy dla wielu monitorów jednocześnie.

Kompresja strumienia wyświetlania i obsługa do 16K

Kompresja strumienia wyświetlania (DSC) to kluczowa technologia w standardach DP 1.4 i 2.0 . To niemal bezstratna metoda kompresji zaprojektowana specjalnie do transmisji wideo w czasie rzeczywistym. Bez DSC przesyłanie rozdzielczości takich jak 8K z częstotliwością odświeżania 60 Hz z HDR przez jeden kabel byłoby niemożliwe bez dalszego zwiększania zapotrzebowania na przepustowość.

Dzięki DP 1.4 technologia DSC umożliwia rozdzielczość 8K przy częstotliwości 60 Hz i lepsze wykorzystanie dostępnej przepustowości w konfiguracjach 4K o wysokiej częstotliwości. Jednak gdy tylko zaczniesz łączyć monitory 4K lub przekroczysz częstotliwość 120 Hz w trybie HDR, ograniczenia się pojawią.

W DP 2.0 ten sam standard DSC 1.2 korzysta ze znacznie wyższej szybkości transmisji danych, umożliwiając rozdzielczość do 16K (15360 × 8640) przy 60 Hz i takie scenariusze, jak dwa 8K przy 120 Hz lub trzy 10K przy 60 Hz, zachowując HDR i 10 bitów bez najmniejszego problemu.

Wielką zaletą DSC jest to, że po prawidłowym wdrożeniu nie powoduje widocznych artefaktów podczas normalnego użytkowania, ponieważ został zaprojektowany tak, aby nie psuć odbioru treści. Zapewnia to znaczny spokój ducha podczas pełnego korzystania zarówno z DP 1.4, jak i DP 2.0.

Wysoka częstotliwość odświeżania i konfiguracje wieloekranowe

Dramatyczny wzrost szybkości w DP 2.0 jest najbardziej zauważalny w dwóch obszarach: monitorach o wysokiej częstotliwości odświeżania i konfiguracjach wielomonitorowych o wysokiej rozdzielczości . To właśnie tutaj różnica w porównaniu z DP 1.4 jest naprawdę widoczna.

Dzięki DP 1.4 monitor 4K 144 Hz jest możliwy do uzyskania przy użyciu DSC i pewnych kompromisów w parametrach kolorów. Dla wielu graczy jest to idealne rozwiązanie, ale jeśli chcesz połączyć równolegle dwa wyświetlacze 4K 144 Hz HDR, pojawiają się problemy: musisz korzystać z wielu portów, a nawet wtedy nie zawsze jest wystarczająco dużo miejsca.

  Jak maksymalnie zredukować hałas komputera: kompletny i bezproblemowy poradnik

Z kolei DP 2.0 umożliwia obsługę dwóch nieskompresowanych monitorów 4K 144 Hz 4:4:4 HDR z jednego łącza, a nawet dwóch wyświetlaczy 8K 120 Hz z DSC. To prawdziwa gratka dla każdego, kto chce zbudować zabójczą stację roboczą lub wymarzony zestaw do gier z wieloma ekranami.

Jeśli chodzi o tryb MST , obie wersje go obsługują, ale DP 2.0 ma tak dużą moc obliczeniową, że może utrzymywać wysokie rozdzielczości i dobre częstotliwości odświeżania nawet przy szeregowym połączeniu wielu paneli. W aplikacjach biurowych z wieloma oknami, systemach handlowych, CAD czy centrach sterowania, ta dodatkowa rezerwa mocy jest bardzo przydatna.

Jeśli Twoja konfiguracja składa się z pojedynczego monitora 1080p lub 1440p o częstotliwości 144-240 Hz, cała ta dodatkowa funkcjonalność DP 2.0 jest, szczerze mówiąc, całkowicie zbędna w krótkiej perspektywie. Dlatego DP 1.4 jest nadal więcej niż wystarczający dla większości obecnych konfiguracji.

DisplayPort kontra HDMI: jakie są różnice?

Chociaż skupiamy się tutaj na DP 1.4 i 2.0, nie sposób nie porównać ich z HDMI 2.1 , dominującym standardem w telewizorach i konsolach. HDMI 2.1 oferuje do 48 Gb/s i obsługuje rozdzielczość 4K przy 120 Hz i 8K przy 60 Hz z HDR, więc w zupełności wystarcza do telewizorów i salonów.

Z kolei DisplayPort został zaprojektowany z myślą o komputerach PC i środowisku profesjonalnym : z większym naciskiem na monitory, stacje robocze i karty graficzne do komputerów stacjonarnych. Dzięki temu oferuje lepszą obsługę wielu wyświetlaczy (MST) , integruje się z USB-C poprzez tryb DP Alt Mode i charakteryzuje się ogromną przepustowością w wersjach 2.x (do 77,4–80 Gb/s).

W praktyce, jeśli korzystasz głównie z telewizora, konsoli lub domowego systemu rozrywki , HDMI ma sens. Jednak jeśli pracujesz na komputerach PC, które wymagają wysokiej częstotliwości odświeżania i wielu wyświetlaczy, DisplayPort jest zazwyczaj oczywistym wyborem, szczególnie w przypadku kart graficznych NVIDIA i AMD, gdzie DP jest głównym portem dla G-SYNC i FreeSync.

Istnieją również różnice fizyczne: złącze DisplayPort ma asymetryczny kształt i blokadę (w wielu kablach), która zapobiega przypadkowemu rozłączeniu, podczas gdy HDMI nie posiada tej blokady mechanicznej. W laptopach i urządzeniach kompaktowych złącze DisplayPort jest zazwyczaj zintegrowane przez USB-C z trybem Alt.

W każdym razie wszystkie wersje DisplayPort zachowują wsteczną kompatybilność : można podłączyć nowy monitor do starszej karty graficznej (lub odwrotnie) za pomocą odpowiednich kabli lub adapterów; jednak połączenie zawsze będzie działało na poziomie niższej z dwóch wersji.

Ewolucja wszystkich wersji DisplayPort

Aby lepiej zrozumieć, gdzie plasują się DP 1.4 i 2.0, warto przyjrzeć się ewolucji standardu . Od wersji 1.0 do 2.1 każdy krok przynosił większą przepustowość i nowe funkcje.

DisplayPort 1.0/1.1 (2006-2007) zadebiutował z przepustowością 10,8 Gb/s i obsługą rozdzielczości do 2560 × 1600 przy 60 Hz. Wersja 1.1 dodała obsługę alternatywnych łączy, takich jak światłowody , co pozwoliło na stosowanie dłuższych kabli bez pogorszenia jakości.

DisplayPort 1.2/1.2a (2010) zwiększył przepustowość do 17,28 Gb/s w trybie HBR2 i ostatecznie wprowadził rozdzielczość 4K z częstotliwością odświeżania 60 Hz , a także tryb MST do szeregowego łączenia monitorów. Ulepszył również dźwięk HD i dodał obsługę wideo 3D.

DisplayPort 1.3 (2014) i 1.4 (2016) zwiększyły przepustowość do 32,4 Gbit/s i wprowadziły HBR3, DSC 1.2, HDR10 oraz ulepszoną korekcję błędów. DP 1.4 umożliwia rozdzielczość 8K przy 60 Hz z DSC lub 4K przy 120 Hz z dużą głębią kolorów i HDR.

DisplayPort 2.0 (2019) to znaczący skok generacyjny, oferujący przepustowość 77,37 Gb/s, oficjalne wsparcie dla 16K , ulepszone konfiguracje wieloekranowe oraz optymalizację pod kątem rzeczywistości wirtualnej i rozszerzonej. DP 2.1 (2022) bazuje na tym fundamencie, w szczególności ulepszając ekosystem certyfikowanych kabli oraz integrację z USB4 i USB-C.

Równocześnie udoskonalano funkcje ochrony treści (HDCP, DPCP) , udoskonalano pomocniczy kanał danych, obsługę dźwięku (do 8 nieskompresowanych kanałów przy częstotliwości 192 kHz) i zwiększono współpracę z innymi protokołami, np. HDMI, poprzez adaptery.

Jak wybrać między DisplayPort 1.4 a 2.0 w zależności od sytuacji

Mając to wszystko na uwadze, pojawia się pytanie za milion dolarów: czy naprawdę potrzebujesz DP 2.0/2.1, czy wystarczy 1.4? Odpowiedź zależy wyłącznie od Twojego obecnego monitora lub tego, który planujesz kupić, a także od Twojego sposobu pracy i sposobu użytkowania.

Jeśli używasz monitora 1080p lub 1440p , nawet przy 144-240 Hz, lub monitora 4K przy 60-120 Hz bez HDR ani wielu konfiguracji, DisplayPort 1.4 w zupełności wystarczy . W praktyce nie zauważysz żadnej różnicy między portem 2.0 a 1.4 w tym zakresie.

Jeśli rozważasz monitor 4K 144 Hz lub szybszy z pełnym HDR albo chcesz skonfigurować dwa lub więcej monitorów 4K o wysokiej częstotliwości z minimalną kompresją i maksymalną wiernością kolorów, warto przyjrzeć się standardowi DP 2.0 lub 2.1 i upewnić się, że zarówno Twoja karta graficzna, jak i monitor go obsługują.

  Jak wybrać trwałe i zrównoważone podzespoły komputera

W przypadku ekstremalnych scenariuszy, takich jak gry w rozdzielczości 8K, profesjonalna edycja w rozdzielczości 8K, stacje robocze z wieloma panelami 5K/6K lub bardzo wymagające projekty rzeczywistości wirtualnej, DP 2.0/2.1 jest praktycznie obowiązkowe, jeśli nie chcesz mieć do czynienia ze stałymi ograniczeniami.

Budżet również ma znaczenie : obecnie urządzenia z DP 2.1 (zarówno monitory, jak i karty graficzne) wciąż są znacznie droższe. Jeśli nie zamierzasz korzystać z jego zalet przez kilka lat, warto zainwestować te pieniądze w lepszą kartę graficzną, więcej pamięci RAM lub panel wyższej jakości, pozostając przy DP 1.4.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kabla DisplayPort

Kupując kabel, nie wystarczy, że na opakowaniu będzie napisane „DisplayPort”. Przeciętny kabel może zrujnować połączenie 4K 144 Hz, które jest idealnie obsługiwane przez kartę graficzną i monitor. Przede wszystkim należy sprawdzić, czy kabel wyraźnie wskazuje standard, dla którego jest certyfikowany (DP 1.4, DP 2.0, DP 2.1, DP40, DP80 itp.).

Najniższa wersja kabla, monitora i karty graficznej będzie czynnikiem ograniczającym. Kabel DP 2.1 jest bezużyteczny, jeśli monitor obsługuje tylko DP 1.4, poza tym, że jest nieco bardziej odporny na przyszłość. Jeśli Twoje urządzenie obsługuje DP 1.4, kup co najmniej kabel 1.4; jeśli obsługuje DP 2.1, warto wybrać kabel z certyfikatem DP80, jeśli zamierzasz wykorzystać jego możliwości do granic możliwości.

Długość również ma znaczenie: standardowe kable miedziane o długości kilku metrów łatwo tracą jakość przy wysokich rozdzielczościach i częstotliwościach. Przy odległościach powyżej 2 metrów należy rozważyć kable aktywne lub światłowodowe , zwłaszcza jeśli konieczne jest przesyłanie obrazu 4K z częstotliwością 144 Hz lub wyższą.

Należy również wziąć pod uwagę jakość materiałów : kable z grubymi miedzianymi przewodnikami, wielowarstwowym ekranowaniem przeciwzakłóceniowym oraz oplotem z PVC/TPE lub nylonu generalnie lepiej znoszą codzienne użytkowanie. Pozłacane złącza pomagają zapobiegać korozji i przerywaniu połączeń, choć nie są cudownym rozwiązaniem.

Na koniec należy wziąć pod uwagę typ złącza: niektóre urządzenia korzystają z mini DisplayPort lub USB-C z trybem DP Alt Mode , więc zamiast klasycznego pełnowymiarowego DP ↔ DP może być potrzebny kabel lub adapter USB-C ↔ DP.

Idealne przypadki użycia dla każdego standardu DP

Każda wersja DisplayPort lepiej pasuje do określonych profili użytkowników. Zrozumienie typowego scenariusza pomoże Ci uniknąć przepłacania lub ponoszenia niedoborów w dłuższej perspektywie.

Użytkownicy z ograniczonym budżetem lub pracujący na starszych wyświetlaczach (1080p, 1440p, a nawet 4K przy 60 Hz) mogą nadal korzystać z DP 1.2 lub 1.4 bez problemu ; są to również najtańsze i najbardziej rozpowszechnione standardy. Do „normalnego” grania w rozdzielczości 1080p/1440p przy 144 Hz i pracy biurowej nie potrzebujesz niczego więcej.

Zapaleni gracze posiadający monitory 4K o wysokiej częstotliwości odświeżania, a także ci, którzy bezwzględnie chcą korzystać z najnowszych technologii HDR i VRR, stają się oczywistymi kandydatami do skorzystania z dobrej jakości DP 1.4. Jeśli natomiast szukają bardziej zaawansowanych konfiguracji, mogą zdecydować się na przejście na DP 2.0/2.1 przy okazji modernizacji karty graficznej lub monitora.

Twórcy treści , fotografowie, montażyści wideo i projektanci cenią sobie wierność kolorów i przestrzeń roboczą. Możliwość korzystania z wielu wyświetlaczy 4K lub 5K z HDR, 10-bitową głębią kolorów i wysoką częstotliwością odświeżania 4:4:4 sprawia, że ​​DP 2.x jest dla nich bardzo atrakcyjny, choć DP 1.4 nadal obejmuje szeroki zakres przepływów pracy.

Wreszcie konfiguracje wielomonitorowe wykorzystywane w handlu, inżynierii, pomieszczeniach kontrolnych lub analizie danych korzystają najbardziej z ogromnej przepustowości i elastyczności MST w DP 2.x, co pozwala na zasilanie wielu wyświetlaczy o wysokiej rozdzielczości za pomocą jednego łącza bez przekraczania jego możliwości.

Po zapoznaniu się z ewolucją DisplayPort i różnicami między DP 1.4 a DP 2.0 pod względem przepustowości, HDR, kolorów, częstotliwości odświeżania i obsługi wielu wyświetlaczy, staje się jaśniejsze, dlaczego DP 1.4 pozostaje bardzo wydajnym standardem dla większości obecnych systemów, podczas gdy DP 2.0/2.1 jest zarezerwowany dla zaawansowanych konfiguracji, które wykorzystują maksymalne możliwości rozdzielczości 4K/8K przy bardzo wysokiej liczbie klatek na sekundę lub obsługują wiele profesjonalnych wyświetlaczy jednocześnie. Kluczem do wyboru jest uczciwa ocena rodzaju posiadanego (lub planowanego) monitora, budżetu i terminu planowanej modernizacji sprzętu, ponieważ to właśnie na tej podstawie podejmuje się decyzję, czy warto zainwestować w DP 2 już teraz, czy nadal korzystać z pełnego potencjału sprawnie działającego DisplayPort 1.4.

Różnice między HDMI i DisplayPort
Podobne artykuły:
Różnice między HDMI i DisplayPort: który z nich jest dla Ciebie odpowiedni?