Exynos: istoria, evoluția și prezentul procesoarelor Samsung

Ultima actualizare: 17 ianuarie 2026
  • De la primul Hummingbird la Exynos 8, familia a trecut de la simplul Cortex-A8 la modele Octa și Hexa cu procesoare grafice Big.LITTLE și Mali avansate.
  • Exynos 7 și 8 au consolidat tranziția la ARMv8 și 64 de biți, introducând propriile nuclee, memorie LPDDR4 și GPU-uri puternice pentru jocuri.
  • Noua generație cu Exynos 2500 și 2600 se concentrează pe noduri de 3nm și 2nm, inteligență artificială locală, Ray Tracing și o gestionare termică mai bună pentru a concura cu Snapdragon.
  • Samsung își diversifică platformele Exynos Auto pentru mașini conectate și sisteme de infotainment, consolidându-și afacerea dincolo de mobil.

Procesoarele Samsung Exynos

Procesoarele Samsung Exynos au devenit una dintre cele mai influente familii de SoC-uri din ecosistemul Android, atât datorită rolului lor în dispozitivele Galaxy, cât și prezenței lor tot mai mari în alte sectoare, cum ar fi industria auto. De-a lungul a mai bine de un deceniu, acestea au evoluat de la simple cipuri mobile la platforme complete cu capabilități grafice avansate, conectivitate 5G și inteligență artificială integrată în dispozitiv.

Astăzi, când cauți informații detaliate despre Exynos , nu mai este vorba doar de a compara un anumit model cu Snapdragon , ci de a înțelege cum a evoluat arhitectura, de ce Samsung a avut perioade de succes și eșec și ce înseamnă saltul la procesele de 3nm și 2nm cu Exynos 2500 și 2600. Să trecem în revistă acest istoric, tehnologiile cheie și unde se află Samsung în ceea ce privește concurența cu Qualcomm și Apple.

De la Hummingbird la Exynos: primii pași ai familiei

Istoricul procesoarelor Exynos

Originile Exynos datează din 2010, când Samsung a lansat cipul S5PC110, mai cunoscut sub numele de Hummingbird și ulterior redenumit Exynos 3 Single . Acest SoC a debutat în emblematicul Samsung Galaxy S și includea un procesor ARM Cortex-A8 cu un singur nucleu care rula între 1,0 și 1,2 GHz, însoțit de un GPU PowerVR SGX540 la 200 MHz.

În ceea ce privește memoria, primul Exynos 3 Single suporta controllere dual-channel pe 32 de biți, cu suport pentru LPDDR, LPDDR2 și DDR2 , o configurație foarte avansată pentru acea vreme, care permitea o lățime de bandă remarcabilă într-un proces de fabricație de 45nm. Acesta a fost punctul de plecare al unei strategii proprietare pentru procesoare care, în timp, avea să devină o componentă cheie a afacerii mobile a Samsung.

Adevăratul salt către piața high-end a venit în 2011 odată cu Exynos 4210, redenumit ulterior Exynos 4 Dual 45 nm , integrat în Samsung Galaxy S II. Acest SoC dispunea de un procesor dual-core bazat pe Cortex-A9 între 1,2 și 1,4 GHz, însoțit de un GPU Mali-400 MP4 și avea o caracteristică foarte importantă: controlerul său era integrat în kernelul Linux , cu suport oficial de la versiunea 3.2 din noiembrie 2011.

Câteva luni mai târziu, pe 29 septembrie 2011, Samsung a lansat Exynos 4212, cunoscut ulterior sub numele de Exynos 4 Dual 32nm . De asemenea, bazat pe Cortex-A9, acesta a crescut frecvența la 1,5 GHz și a îmbunătățit semnificativ grafica cu un Mali-400 MP4 la 400 MHz, rezultând o creștere de aproximativ 50% a performanței 3D față de 4210. În plus, trecerea la nodul HKMG de 32nm a adus o eficiență energetică îmbunătățită.

Era Exynos 4 și Exynos 5: mai multe nuclee, mai multă putere și funcții noi

Evoluția Exynos 4 și Exynos 5

În aprilie 2012, Samsung a introdus Exynos 4 Quad (Exynos 4412) , care a fost integrat în Samsung Galaxy S III și Galaxy Note II. Acest cip avea patru nuclee Cortex-A9 tactate între 1,4 și 1,6 GHz, cu o placă grafică Mali-400 MP4 care rula la frecvențe de până la 533 MHz și o magistrală de memorie dual-channel pe 64 de biți (2×32 de biți) la 400 MHz compatibilă cu LPDDR, LPDDR2, DDR2 și DDR3.

Compania se lăuda la vremea respectivă că Exynos 4 Quad consuma cu aproximativ 20% mai puțină energie decât SoC-ul din Galaxy S II, în ciuda unui număr crescut de nuclee. Tot în această perioadă, Samsung și-a reorganizat convenția de denumire: vechiul Exynos 3110 a devenit Exynos 3 Single; 4210 și 4212 au fost grupate sub denumirea de Exynos 4 Dual (45nm și 32nm); iar 5250 a fost redenumit Exynos 5 Dual.

În cadrul aceleiași generații a apărut Exynos 4415, o altă variantă quad-core bazată pe Cortex-A9 fabricată pe procesul HKMG de 28nm, cu frecvențe CPU în jur de 1,5 GHz și un GPU Mali-400 MP4 la 533 MHz. Acesta a păstrat o interfață de memorie LPDDR/LPDDR2/DDR3 dual-channel pe 64 de biți și o lățime de bandă de aproximativ 6,4 GB/s, suficientă pentru dispozitivele mid-range/high-end din 2014 unde a fost utilizat.

Saltul tehnologic major în cadrul familiei a venit odată cu Exynos 5250, cunoscut comercial sub numele de Exynos 5 Dual . Lansat în jurul celui de-al treilea trimestru al anului 2012 și fabricat folosind procesul de 32nm al HKMG, a fost unul dintre primele SoC-uri de pe piață care a adoptat nuclee Cortex-A15 de înaltă performanță la 1,7 GHz și un GPU Mali-T604 MP4 la 533 MHz, oferind performanțe grafice semnificativ superioare în comparație cu Mali-400 MPx din generația anterioară.

În ceea ce privește memoria, acest Exynos 5 Dual oferea o lățime de bandă de până la 12,8 GB/s cu LPDDR3 sau DDR3 la 800 MHz într-o configurație dual-channel pe 64 de biți sau 8,5 GB/s cu LPDDR2 la 533 MHz. Accepta rezoluție WQXGA (2560×1600), redare video Full HD la 60 fps și interfețe moderne pentru acea vreme, cum ar fi USB 3.0 și SATA 3, ceea ce îl făcea un cip foarte atractiv pentru tablete și dispozitive de productivitate.

big.LITTLE, Exynos 5 Octa și primele hibrizi de înaltă performanță

Odată cu maturizarea arhitecturii ARMv7, Samsung a optat pentru abordarea big.LITTLE: combinarea nucleelor ​​puternice cu nuclee eficiente într-un singur SoC. Primul exemplu a fost Exynos 5 Octa 5410, fabricat folosind procesul HKMG de 28nm, care a combinat patru nuclee Cortex-A15 și patru Cortex-A7 într-o configurație 4+4.

Exynos 5410 oferea frecvențe de până la 1,6 GHz pe nucleele Cortex-A15 și 1,2 GHz pe nucleele Cortex-A7 , utilizând o arhitectură inițială big.LITTLE care avea să evolueze ulterior către moduri de execuție mai flexibile. Pentru grafică, folosea un GPU PowerVR SGX544MP3 la 480 MHz (până la 532 MHz în anumite aplicații pe ecran complet), cu o magistrală de memorie LPDDR3 dual-channel pe 64 de biți la 800 MHz (până la 12,8 GB/s). A fost lansat în 2013 și a marcat debutul comercial al seriei Exynos 5 Octa.

La scurt timp după aceea, au apărut Exynos 5420 și 5422, tot sub umbrela Exynos 5 Octa . Acestea au menținut combinația de patru nuclee Cortex-A15 și patru nuclee Cortex-A7, dar au ridicat ștacheta: 5420 a atins 1,9 GHz pe A15s și 1,3 GHz pe A7s, în timp ce 5422 a atins până la 2,1 GHz pe nucleele mai mari și 1,5 GHz pe cele mai mici. Ambele integrau un GPU Mali-T628 MP6 la 533 MHz, ceea ce se traducea în aproximativ 102,4 GFLOPS în calcul cu precizie simplă.

Aceste SoC-uri încorporau memorie LPDDR3/LPDDR3e sau DDR3 pe 64 de biți pe două canale , de până la 933 MHz, cu lățimi de bandă apropiate de 14,9 GB/s și o gestionare îmbunătățită a energiei datorită unei execuții big.LITTLE mai rafinate (cu programare globală a activităților). Au ajuns pe piață între 2013 și 2014 și au fost utilizate în smartphone-uri și tablete de ultimă generație.

  Întreținerea corectă a calculatoarelor

În cadrul aceleiași familii a apărut și Exynos 5430, un Exynos 5 Octa fabricat pe procesul de 20nm al HKMG , care a menținut combinația a patru nuclee Cortex-A15 și patru nuclee Cortex-A7 cu frecvențe de 1,8 și respectiv 1,3 GHz. GPU-ul a rămas un Mali-T628 MP6, dar de data aceasta la 600 MHz, ridicându-i puterea teoretică la aproximativ 115,2 GFLOPS. Magistrala de memorie LPDDR3e/DDR3 cu două canale la 1066 MHz oferea o lățime de bandă de aproximativ 17 GB/s și a fost utilizată în modele precum Samsung Galaxy A7 și A8.

Exynos 5 Hexa și Octa pentru gama medie: un echilibru între putere și eficiență

Pentru a ajunge la mai multe segmente de piață, Samsung a dezvoltat variante cu mai puține nuclee mari, dar menținând capabilități avansate. Exynos 5260, cunoscut sub numele de Exynos 5 Hexa , a combinat două nuclee Cortex-A15 de 1,7 GHz cu patru nuclee Cortex-A7 de 1,3 GHz într-o configurație 2+4, dispunând și de tehnologia big.LITTLE și programarea globală a activităților.

Grafica modelului Exynos 5260 a fost gestionată de un procesor Mali-T624 MP4 la 600 MHz , oferind performanțe apropiate de 76,8 GFLOPS în single precision. Acesta a păstrat o magistrală LPDDR3 dual-channel pe 64 de biți la 800 MHz (12,8 GB/s), poziționându-l ca un SoC mid-to-high-end foarte capabil în 2014, cu un consum de energie ceva mai mic decât procesoarele octa-core cu opt nuclee mari și opt nuclee mici.

În paralel, a fost anunțat Exynos 5800 , o altă variantă Octa a seriei 5, cu patru nuclee Cortex-A15 la 2,0 GHz și patru nuclee Cortex-A7 la 1,3 GHz, un GPU Mali-T628 MP6 și o magistrală de memorie similară (LPDDR3/DDR3 cu două canale la 933 MHz). Această platformă a fost orientată mai mult către dispozitive cu cerințe de procesare susținute mai mari.

Tranziția la ARMv8 și 64 de biți: Exynos 7

Odată cu apariția ARMv8-A și adoptarea pe scară largă a arhitecturii pe 64 de biți în dispozitivele mobile, Samsung a lansat seria Exynos 7, concepută pentru a profita de noua arhitectură și a îmbunătăți atât performanța, cât și eficiența. Primul model a fost Exynos 7 Octa 5433, fabricat folosind procesul HKMG de 20nm.

Exynos 5433 integra patru nuclee Cortex-A57 și patru nuclee Cortex-A53 (4+4) în modul Global Task Scheduling, cu frecvențe de până la 1,9 GHz în clusterul mare și 1,3 GHz în clusterul eficient. GPU-ul era un Mali-T760 MP6 la 700 MHz, capabil să ofere aproximativ 142 GFLOPS, suportat de memorie LPDDR3 dual-channel pe 64 de biți la 825 MHz (aproximativ 13,2 GB/s). Includea un modem LTE Cat 6 și conectivitate Wi-Fi și Bluetooth de ultimă generație pentru acea vreme.

Următorul pas important a fost Exynos 7 Octa 7420 , unul dintre primele cipuri LPE (Low Power Early) de 14nm disponibile comercial. Acesta a păstrat configurația 4×Cortex-A57 + 4×Cortex-A53, dar a crescut vitezele de ceas la 2,1 GHz pentru nucleele mai mari și 1,5 GHz pentru cele mai mici și a comutat memoria la LPDDR4.

GPU-ul Mali-T760 a evoluat într-un design MP8 în Exynos 7420, funcționând la 772 MHz și atingând aproximativ 210 GFLOPS, cu o magistrală LPDDR4 dual-channel pe 64 de biți la 1553 MHz care oferea aproximativ 24,88 GB/s. Acest SoC a devenit un punct de referință pe piață în 2015 și a fost esențial pentru reputația Galaxy S6 și Note 5.

Pentru dispozitivele de gamă inferioară, Samsung a introdus cipuri precum Exynos 7 Quad 7570 și Exynos 7 Octa 7580. Modelul 7570, fabricat folosind un proces de 14nm, se baza exclusiv pe patru nuclee Cortex-A53 (ARMv8-A) și era destinat pieței entry-level, cu conectivitate LTE Cat 4 și suport complet pentru Wi-Fi și Bluetooth. Modelul 7580, produs folosind procesul HKMG de 28nm, integra opt nuclee Cortex-A53 la 1,5 GHz cu un GPU Mali-T720 MP2 la 668 MHz și memorie LPDDR3 dual-channel la 933 MHz (aproximativ 14,9 GB/s), suficientă pentru un dispozitiv mid-range capabil cu LTE Cat 6.

Mai multe variante de Exynos 7 și trecerea la Exynos 8

Familia Exynos 7 s-a extins cu modele concepute pentru a echilibra costul și performanța. Exynos 7 Hexa 7650 combina două nuclee Cortex-A72 cu patru nuclee Cortex-A53 (2+4), funcționând la 1,7 și respectiv 1,3 GHz, și dispunea de un GPU Mali-T860 MP3 la 700 MHz. Ca și altele din vremea sa, folosea memorie LPDDR3 pe 64 de biți pe două canale la 933 MHz și era asociat cu modemuri LTE Cat 6.

Un alt membru important a fost Exynos 7 Octa 7870 , fabricat folosind un proces LPP de 14nm, cu opt nuclee Cortex-A53 la 1,7 GHz, un GPU Mali-T830 MP2 la 700 MHz și memorie LPDDR3 dual-channel la 933 MHz (14,9 GB/s). Acesta a fost conceput pentru a oferi o durată excelentă de viață a bateriei cu performanțe foarte respectabile pentru sarcinile de zi cu zi și jocurile moderate.

În următorul nivel superior s-a clasat Exynos 7 Octa 7880 , construit tot pe un proces LPP de 14nm, care combina nuclee Cortex-A72 și Cortex-A53 într-o configurație 4+4. Nucleele A72 au atins 1,88 GHz, iar cele A53 1,3 GHz. GPU-ul Mali-T860 MP4 la 950 MHz a livrat aproximativ 71,4 GFLOPS, cu memorie LPDDR3 dual-channel la 1033 MHz care a menținut o lățime de bandă apropiată de 14,9 GB/s.

Cel mai ambițios salt din acea generație a fost Exynos 8 Octa 8890 , primul cip în care Samsung a îndrăznit să folosească propriile nuclee personalizate (Exynos M1 „Mongoose”) alături de nuclee Cortex-A53 într-o arhitectură ARMv8-A. Fabricat folosind un proces LPP de 14 nm, acesta folosea o configurație 4×Exynos M1 + 4×Cortex-A53 cu frecvențe de până la 2,6 GHz (când erau active 1-2 nuclee M1) sau 2,3 ​​GHz (3-4 nuclee), în timp ce nucleele A53 au rămas în jurul valorii de 1,6 GHz.

GPU-ul modelului Exynos 8890 era un Mali-T880 MP12 tactat la 650 MHz , oferind o performanță de aproximativ 265,2 GFLOPS, susținută de o magistrală de memorie LPDDR4 cu două canale care rula la 1794 MHz (aproximativ 28,7 GB/s). Rezultatul a fost un SoC foarte puternic pentru vremea sa, utilizat în seria Galaxy S7, capabil să concureze direct cu procesoarele Snapdragon de top ale vremii.

Exynos vs Snapdragon: Prezentare generală și avantaje cheie

Dincolo de modelele specifice, merită să înțelegem ce aduce Exynos în comparație cu alte SoC-uri precum Snapdragon. În general, Exynos și Snapdragon s-au concentrat pe integrarea strânsă a procesorului, GPU-ului, modemului 5G și inteligenței artificiale într-un singur design creat special pentru dispozitivele Galaxy.

Conform comunicărilor oficiale ale Samsung, procesorul este „creierul” telefonului, responsabil pentru viteza, puterea și consumul său de energie . Performanța sa afectează totul, de la funcționarea generală a sistemului și viteza cu care se deschid aplicațiile, până la durata de viață a bateriei. Compania subliniază că, dacă procesorul este eficient, experiența utilizatorului se îmbunătățește practic în fiecare aspect.

Pe piața Android, se discută frecvent două familii principale de procesoare: Exynos și Snapdragon . Deși au în comun multe tehnologii de bază (arhitectura ARM, suport 5G etc.), ele diferă prin nucleele personalizate, furnizorii de servicii de internet pentru camere, gestionarea energiei și designul GPU-ului. Exynos a fost utilizat în principal în dispozitivele Samsung, dar a apărut și în telefoanele altor mărci, în timp ce Snapdragon se găsește în majoritatea dispozitivelor producătorilor.

  De ce funcționează calculatorul meu încet dacă nu are virus?

În ultimii ani, Samsung a subliniat faptul că procesoarele sale Exynos de înaltă performanță încorporează GPU-uri personalizate cu tehnologie AMD și funcții avansate, cum ar fi ray tracing-ul . Împreună cu tehnologia AMIGO (Advanced Multi-IP Governor), aceste cipuri își propun să ofere grafică de înaltă calitate și performanțe de consolă în jocuri solicitante și experiențe de realitate mixtă, ajustând în același timp dinamic consumul de energie pentru a preveni descărcarea excesivă a bateriei.

O altă caracteristică cheie este integrarea unor NPU-uri (Unități de Procesare Neuronală) puternice , care permit inteligenței artificiale să ruleze local pe telefon. Aceasta alimentează funcții precum îmbunătățirea automată a fotografiilor și videoclipurilor, recunoașterea facială, traducerea în timp real și asistenți mai inteligenți, reducând latența și eliminând necesitatea de a trimite continuu date către cloud, consolidând astfel confidențialitatea.

Recenta criză de la Exynos și pariul pe industria auto

În ciuda progreselor, divizia de cipuri a Samsung a trecut printr -o perioadă dificilă în ultimii ani, cu pierderi și plecarea unor clienți cheie precum Google. Unele procesoare Exynos nu au reușit să egaleze performanța sau eficiența celor mai avansate cipuri Snapdragon, ceea ce a dus la decizii precum rezervarea Snapdragon pentru anumite modele „Ultra”.

Rapoarte recente indică faptul că divizia LSI a Samsung, responsabilă de proiectarea procesoarelor Exynos, a senzorilor ISOCELL și a modemurilor 5G, a înregistrat pierderi de aproape 1 trilion de woni în 2024. O parte din acest rezultat este legată de incapacitatea de a integra Exynos 2500 în seria Galaxy S25, ceea ce a forțat o regândire a foii de parcurs.

Pentru a compensa, Samsung își consolidează prezența în alte sectoare, în special în industria auto. Această strategie include Exynos Auto V720, ales de BMW pentru viitorul iX3 , care va fi primul vehicul electric al mărcii germane care va utiliza această platformă. Aceasta nu este prima colaborare: modelele din Seria 7 utilizează platforma Exynos Auto V920 din 2023.

Exynos Auto V720 este fabricat folosind un proces de 5 nm și este conceput pentru sisteme avansate de infotainment , un domeniu în care puterea de calcul, conectivitatea și gestionarea multi-ecran sunt cruciale. Achiziționarea de către Harman (o filială a Samsung) a unității ADAS a ZF Friedrichshafen consolidează și mai mult angajamentul său față de sistemele de asistență a șoferului (camere, radar, calcul critic etc.).

Industria auto însăși se confruntă în prezent cu un „război al software-ului și al ecranelor ”. În timp ce unii producători, precum Volkswagen, pledează pentru revenirea la butoanele fizice din motive ergonomice și de siguranță, realitatea este că ecranele tactile mari și sistemele conectate sunt aici pentru a rămâne; iar procesoarele precum Exynos Auto sunt o componentă strategică pentru Samsung în acest context.

Exynos 2500: fundația noii generații cu inteligență artificială locală

În acest context de reinventare, Samsung a dezvăluit Exynos 2500 ca noul său procesor high-end, cu un accent puternic pe inteligența artificială care rulează direct pe dispozitivul mobil. Fabricat folosind un proces îmbunătățit de 3nm, acest SoC este conceput pentru a concura direct cu Qualcomm și Apple în segmentul premium.

Potrivit producătorului, Exynos 2500 este capabil să efectueze până la 59 de trilioane de operațiuni pe secundă (59 TOPS) în sarcini de inteligență artificială , reprezentând o creștere de aproape 39% față de predecesorul său. Această cifră îl plasează printre cele mai puternice cipuri de pe piață în ceea ce privește inteligența artificială.

În centrul acestei capabilități se află NPU (Unitatea de Procesare Neuronală) reproiectată , care îi permite să execute funcții complexe de inteligență artificială fără o conexiune la internet. Aceasta înseamnă asistenți mai rapizi și mai contextuali, instrumente de editare a imaginilor și video mult mai inteligente și sisteme biometrice și de securitate care nu trebuie să trimită datele către servere externe.

În ceea ce privește specificațiile „clasice”, Exynos 2500 dispune de un procesor cu 10 nuclee și o placă grafică Xclipse 950 bazată pe tehnologia AMD . Această combinație asigură putere atât pentru sarcinile de zi cu zi, cât și pentru jocurile solicitante, editarea video și aplicațiile de realitate augmentată. În plus, Samsung a investit ani de zile în perfecționarea procesului său de 3nm, iar sosirea lui Exynos 2500 demonstrează că acest angajament față de nodul de producție a început să dea roade.

Printre primele dispozitive confirmate cu acest SoC se numără și Galaxy Z Flip 7 , ceea ce indică faptul că Samsung se bazează pe Exynos 2500 pentru un produs emblematic cu vizibilitate foarte mare, lăsând în urmă zvonurile care indicau probleme de fabricație insurmontabile.

Exynos 2600: saltul la 2nm, inteligență artificială generativă și noul GPU Xclipse 960

Dacă Exynos 2500 a marcat un punct de cotitură, Exynos 2600 este adevăratul procesor revoluționar pentru Samsung . Este primul cip comercial fabricat pe un nod de 2nm cu tehnologie GAA (Gate-All-Around), depășind procesele de 3nm utilizate de TSMC, Qualcomm și Google în soluțiile lor high-end.

Utilizarea GAA permite „gate-ului” tranzistorului să înconjoare complet canalul, în loc de doar una sau trei laturi, așa cum se întâmplă în cazul FinFET-urilor. Datorită acestui fapt, Samsung susține că Exynos 2600 realizează un salt semnificativ în ceea ce privește performanța brută și eficiența energetică în comparație cu generația anterioară, cu o creștere de aproximativ 39% a performanței procesorului.

La nivel de procesor, Exynos 2600 utilizează o configurație cu 10 nuclee cu arhitectură ARMv9.3 într-o schemă 1+3+6 . Nucleul principal este un Cortex-C1 Ultra la 3,8 GHz, susținut de trei nuclee Cortex-C1 Pro la 3,25 GHz și șase nuclee Cortex-C1 Pro la 2,75 GHz. Această configurație își propune să combine performanțe de vârf foarte ridicate cu o capacitate excelentă de a menține performanțe susținute.

În ceea ce privește grafica, își face debutul placa grafică Xclipse 960, succesorul lui Xclipse 950. Samsung susține că aceasta dublează performanța de calcul față de generația anterioară și oferă cu 50% mai multă performanță în ray tracing, pe lângă faptul că suportă generarea de cadre și upscaling-ul rezoluției folosind tehnici de inteligență artificială. Toate acestea sunt concepute pentru jocuri mobile de top și experiențe de realitate mixtă solicitante.

Exynos 2600 include, de asemenea, o unitate de procesare NPU MAC de 32K, optimizată special pentru inteligența artificială generativă, oferind o îmbunătățire a performanței de 113% față de predecesorul său . Aceasta permite executarea de modele complexe direct pe dispozitiv, menținând confidențialitatea și reducând latența, pentru orice, de la asistenți avansați la editarea inteligentă de fotografii și video.

Îmbunătățiri în fotografie, video și management termic al Exynos 2600

În ceea ce privește imagistica, Exynos 2600 încorporează un nou ISP cu tehnologii VPS și DVNR bazate pe inteligență artificială . VPS (Sistemul de Percepție Vizuală) integrează inteligența artificială direct în procesorul de imagine, permițându-i acestuia să recunoască scene complexe sau detalii foarte fine, cum ar fi clipitul unui subiect, și să reacționeze în timp real, fără a crește semnificativ consumul de energie.

  Depanarea problemelor SSD și HDD: diagnosticarea și starea discului

Funcția DVNR (Deep Learning Video Noise Reduction) reduce zgomotul din videoclipurile înregistrate în condiții de lumină slabă , utilizând și inteligența artificială, menținând în același timp claritatea și detaliile fără a fi nevoie de senzori mai mari sau obiective suplimentare. Acest ISP poate gestiona camere de până la 320 MP și poate funcționa cu codecul AVP pentru video, vizând direct fotografia și videografia mobilă ultra-high-end.

Una dintre cele mai sensibile probleme din istoria Exynos a fost întotdeauna limitarea termică, sau limitarea performanței din cauza căldurii . Pentru a rezolva acest lucru, Exynos 2600 introduce tehnologia HPB (Heat Path Block), un bloc termic integrat direct în cip care facilitează un transfer mai rapid de căldură către radiator.

Potrivit Samsung, acest sistem reduce rezistența termică cu aproximativ 16% , permițând SoC-ului să mențină temperaturi mai stabile chiar și sub sarcină prelungită (jocuri intense, înregistrare 8K etc.). Compania este atât de încrezătoare în această tehnologie încât, se pare, a oferit-o unor concurenți precum Qualcomm pentru propriile lor proiecte.

Prin combinarea procesului îmbunătățit de 2nm, a arhitecturii ARMv9.3, a noii procesoare grafice Xclipse 960 și a HPB, Samsung susține că dispozitivele cu Exynos 2600 vor putea oferi performanțe ridicate și susținute, fără scăderi bruște din cauza supraîncălzirii , unul dintre cele mai criticate aspecte ale generațiilor anterioare.

Performanța Exynos 2600 față de Snapdragon 8 Elite Gen 5

Primele teste și înregistrări dezvăluite pe platforme precum Geekbench 6 au permis o comparație a performanței grafice a Exynos 2600 cu Snapdragon 8 Elite Gen 5. Sub API-ul Vulkan, GPU-ul Xclipse 960 a arătat o îmbunătățire de aproximativ 8% față de propriile rezultate anterioare și s-a apropiat considerabil de cipul Qualcomm.

În septembrie 2025, Exynos 2600 a obținut scoruri de aproximativ 22.829 de puncte în testele Vulkan . În măsurătorile din ianuarie 2026, scorul a crescut la aproximativ 24.726 de puncte, sugerând o optimizare semnificativă a driverelor sau a frecvenței GPU. Simultan, testele de fizică a particulelor s-au îmbunătățit de la 2.715 FPS la 4.388 FPS (o îmbunătățire de 61%), iar testul de detectare a marginilor a crescut cu aproximativ 51%, indicând faptul că anumite blocaje din arhitectura grafică au fost eliminate.

Snapdragon 8 Elite Gen 5, însă, rămâne ușor în față, cu scoruri apropiate de 25.083-27.700 de puncte în scenarii similare. Cu toate acestea, decalajul dintre cele două s-a redus considerabil: dacă anterior diferența era estimată la aproximativ 21%, acum se situează la aproximativ 12%, o marjă mult mai competitivă pentru viitoarele dispozitive Galaxy.

În testele GPU Vulkan efectuate pe Galaxy S26 echipat cu Exynos 2600, s-au înregistrat scoruri cuprinse între 19.825 și 24.726 de puncte . Aceste variații sunt explicate prin diferențele de firmware, modurile de performanță și setările de răcire dintre prototipuri. În orice caz, datele confirmă că procesorul grafic se numără printre cele mai bune de pe piață.

Deși scorurile OpenCL au rămas mai stabile, impulsul adus de Vulkan, coroborat cu o creștere anterioară a frecvențelor procesorului estimată la aproximativ 12% , prezintă o imagine în care Exynos nu mai este atât de mult în urma Qualcomm, ci devine o alternativă serioasă în ceea ce privește performanța generală, inteligența artificială și eficiența.

Galaxy S26 și strategia cu chipset dual

Exynos 2600 a fost deja detectat în prototipurile Galaxy S26 în baze de date precum Geekbench , marcând prima dată când acest cip a fost văzut funcționând într-un telefon real. Până acum, fusese testat doar pe plăci de dezvoltare interne, așa că aceste rezultate, deși nu sunt definitive, oferă o idee destul de clară despre performanța sa.

Versiunea globală a modelului Galaxy S26 care a apărut în aceste teste dispune de procesorul Exynos 2600 asociat cu GPU-ul Xclipse 960 , confirmând ceea ce era așteptat pe scară largă: Samsung se va baza din nou foarte mult pe propriile cipuri pe diverse piețe. Compania a sugerat că va combina Exynos 2600 și Snapdragon 8 Elite Gen 5 în gama S26, în funcție de regiune.

Totul indică faptul că Coreea de Sud, India și Europa vor vinde versiuni cu Exynos 2600 , în timp ce alte regiuni vor opta pentru Snapdragon. Între timp, Galaxy S26 Ultra este așteptat să fie lansat la nivel global doar cu un chipset Qualcomm, repetând strategia observată în generațiile recente.

Dincolo de scurgerile de informații, Samsung a lansat deja un teaser al Exynos 2600 și a anunțat oficial cipul, o prezentare completă fiind programată pentru sfârșitul lunii februarie . Toate detaliile tehnice (frecvențele finale, suportul exact pentru memorie, capacitățile video etc.) vor fi dezvăluite atunci, dar accentul pus pe inteligența artificială, ray tracing, fotografie avansată și managementul termic este deja clar.

Rezultatele procesorului multi-threaded ale Exynos 2600 din Galaxy S26 nu sunt încă complet consolidate în bazele de date publice, dar estimările sugerează că va putea provoca serios Snapdragon 8 Elite Gen 5 , în special în sarcinile de lucru care profită de cele 10 nuclee și de îmbunătățirile aduse memoriei cache L1, L2 și L3 pe care Samsung le-a evidențiat în comunicatele sale de presă.

Întreaga această călătorie, de la primul Hummingbird până la ambițiosul Exynos 2600 de 2nm, prezintă imaginea unei familii de procesoare care a avut suișuri și coborâșuri, dar care acum este din nou în fruntea industriei: cipuri cu procesoare cu 10 nuclee, GPU-uri Xclipse cu Ray Tracing, NPU-uri capabile să ruleze inteligență artificială generativă la nivel local, ISP-uri avansate cu VPS și DVNR și o concentrare clară pe eficiența termică . Dacă cifrele și testele oficiale se traduc într-o experiență bună pentru utilizatorii dispozitivelor Galaxy și noi oportunități în sectorul auto și în alte sectoare, Exynos este pregătit să-și recâștige importanța față de Snapdragon și Apple Silicon.

Clasamentul celor mai bune procesoare pentru smartphone-uri conform Antutu și Geekbench
Articol asociat:
Clasamentele procesoarelor mobile conform AnTuTu și Geekbench