Rozdíly mezi DisplayPort 1.4 a 2.0: kompletní průvodce

Poslední aktualizace: 2 z února 2026
  • DisplayPort 2.0 znásobuje šířku pásma 1.4krát, což umožňuje rozlišení 4K při 240 Hz, 8K při 120 Hz a až 16K s DSC.
  • Obě verze podporují HDR a DSC 1.2, ale DP 2.0 si udržuje lepší barevný poměr 4:4:4 a více simultánních monitorů.
  • Pro rozlišení 1080p/1440p a 4K při 60–120 Hz je DP 1.4 více než dostačující; DP 2.x je zaměřeno na špičková 4K/8K nastavení.
  • Výběr kabelu a nejnižší verze mezi monitorem, grafickou kartou a linkou naznačují skutečné limity připojení.

Srovnání DisplayPortu 1.4 a DisplayPortu 2.0

Pokud uvažujete o upgradu monitoru, grafické karty nebo sestavení nového počítače pro hraní her či práci s videem, dříve či později se setkáte s otázkou, zda je DisplayPort 1.4 dostatečný , nebo zda se vyplatí zvolit DisplayPort 2.0 (nebo 2.1). Na první pohled se může zdát, že se jedná jen o číselnou změnu, ale rozdíly v šířce pásma, rozlišení a obnovovací frekvenci jsou obrovské a výrazně ovlivňují, jaký typ monitoru budete moci používat.

V tomto článku si klidně rozebereme skutečné rozdíly mezi DisplayPort 1.4 a 2.0 , jak ovlivňují hraní her, profesionální práci, nastavení více monitorů a co byste měli zvážit při výběru portů a kabelů. Uvidíte také rychlý přehled vývoje standardu DisplayPort, jeho vztahu k HDMI a několik velmi praktických tipů pro výběr vašeho dalšího kabelu nebo monitoru.

Technické rozdíly mezi DisplayPort 1.4 a 2.0

Klíčem ke všemu je dostupná šířka pásma , protože ta určuje, kolik obrazových a zvukových informací může kabelem v daném okamžiku projít. DisplayPort 1.4 dosahuje maximální rychlosti 32,4 Gbit/s v surovém stavu, zatímco DisplayPort 2.0 dosahuje rychlosti 77,37–80 Gbit/s, což je více než dvojnásobek datové kapacity.

Tento rozdíl znamená, že s DP 1.4 zvládnete pohodlně 4K při 120 Hz nebo 8K při 60 Hz s využitím komprese DSC 1.2, zatímco s DP 2.0 se otevírají dveře k 4K při 240 Hz , 8K při 120 Hz a dokonce i hypotetickým 16K při 60 Hz , a to vše navíc k velmi výkonným vícemonitorovým sestavám.

Obě verze podporují moderní HDR (HDR10, Dolby Vision a dynamická metadata), ale DP 2.0 to dělá mnohem snadněji a umožňuje 4:4:4 10bitové barvy v rozlišeních a frekvencích, kde DP 1.4 obvykle potřebuje zpřísnit kompresi nebo se uchýlit k chroma subsamplingu.

Dalším důležitým bodem je, že DP 1.4 i DP 2.0 používají technologii Display Stream Compression (DSC) 1.2 , což je vizuálně bezztrátová metoda komprese videa, která umožňuje tato neuvěřitelně vysoká rozlišení. V DP 2.0 je tato technologie lépe využita díky výraznému zvýšení základní šířky pásma.

Co přesně je DisplayPort a jak se vyvíjel

DisplayPort je digitální video a audio rozhraní vytvořené organizací VESA (Video Electronics Standards Association), které má nahradit DVI a konkurovat HDMI ve světě počítačů. Na rozdíl od tradičních analogových konektorů přenáší DP signál v malých datových paketech, podobně jako funguje síť, což umožňuje vysoké rozlišení s malým počtem pinů a mnoha dalšími funkcemi.

Od svého vzniku prošel standard několika revizemi: DP 1.0 / 1.1 položil základy s 10,8 Gbit/s a rozlišením až 2560 × 1600 při 60 Hz; DP 1.2 udělal skok k 4K při 60 Hz a zavedl slavný MST (Multi-Stream Transport) pro řetězení několika monitorů.

Později přišly verze DP 1.3 a 1.4 , které zvýšily šířku pásma na 32,4 Gbit/s a přinesly klíčová vylepšení, jako je kompatibilita s rozlišením 8K , komprese DSC 1.2, podpora HDR10 a pokročilá korekce chyb. Revize 1.4a vylepšila podporu DSC pro lepší výkon v extrémních situacích.

Největší skok vpřed přinesl DisplayPort 2.0 , představený v roce 2019, který téměř ztrojnásobil výkon verze 1.4 a umožnil rozlišení až 16K , velmi vysoké obnovovací frekvence 4K/8K a konfiguraci více displejů s ultra vysokým rozlišením pomocí jediného kabelu. Na tomto základě si DP 2.1 zachoval šířku pásma, ale vylepšil integraci s USB4 a USB-C , zavedl kategorie kabelů DP40 a DP80 a zdokonalil efektivitu a kompatibilitu.

DisplayPort 1.4 podrobně: silné a slabé stránky

DisplayPort 1.4 (a 1.4a) je nyní de facto dominantním standardem v herních monitorech a většině moderních grafických karet. Na trhu je od roku 2016, což z něj činí vyspělou, relativně levnou variantu, kterou velmi dobře podporuje téměř veškerý současný hardware.

Co se týče kapacity, DP 1.4 nabízí v režimu HBR3 šířku pásma 32,4 Gbit/s (využitelných 25,92 Gbit/s). To umožňuje zvládat 4K při 120 Hz s 10bitovými barvami pomocí DSC, 8K při 60 Hz s HDR a různé kombinace 5K, které jsou velmi pohodlné pro kreativní uživatele. Kromě toho si zachovává kompatibilitu s VRR, G-SYNC a FreeSync , vysoce kvalitním vícekanálovým zvukem a 3D formáty.

Jeho největší výhodou je poměr výkonu a ceny : monitory s vysokou obnovovací frekvencí (144–240 Hz) a rozlišením 1080p nebo 1440p, a dokonce i mnoho současných 4K monitorů se 144 Hz, fungují s DP 1.4 perfektně bez jakýchkoli znatelných problémů při každodenním používání. Proto je pro průměrného hráče nebo profesionála pracujícího ve 4K DP 1.4 více než dostačující.

  Jak krok za krokem nastavit dva monitory na PC

Méně atraktivním aspektem je, že ve srovnání s DP 2.0 je šířka pásma poněkud kratší pro vysokorychlostní 4K vícemonitorová nastavení nebo pro některé náročné 8K scénáře. V extrémních situacích může také dojít k vynucení určitého chroma subsamplingu (4:2:2 nebo 4:2:0), což není ideální, pokud pracujete s velmi malým textem nebo požadujete naprostou přesnost barev.

DisplayPort 2.0 a 2.1: skok k ultravysokému rozlišení

DisplayPort 2.0 představuje významný skok vpřed a pozicionuje se jako video rozhraní s nejvyšší šířkou pásma na trhu s PC . Mluvíme o rychlosti 77,37 Gbit/s (až 80 Gbit/s ve verzi 2.1), což stačí k napájení 16K displejů při 60 Hz s DSC nebo více simultánních 4K/8K displejů bez nutnosti zbytečného zapotení.

Bez komprese dokáže DP 2.0 dosáhnout rozlišení 10K (10240 × 4320) při 60 Hz a 4K při 240 Hz . S povolenou technologií DSC tato čísla prudce stoupají: je možné zvládnout 16K při 60 Hz nebo sestavy jako dva 8K monitory při 120 Hz, tři 4K monitory při 90 Hz s HDR nebo dokonce tři 10K monitory při 60 Hz s 30bitovými barvami.

Kromě hrubé síly integruje DP 2.0 funkce jako Panel Replay , určené primárně pro notebooky a all-in-one počítače, které umožňují aktualizaci pouze měnících se částí obrazovky, čímž se snižuje spotřeba energie a zahřívání. To také pomáhá efektivněji nabíjet zařízení připojená přes stejný kabel USB-C.

Verze DisplayPort 2.1 se zaměřuje na zajištění solidní integrace s USB4 a DisplayPort Alternate Mode přes USB-C , a také na zpřísnění požadavků na kabely (DP40 pro spojení až 40 Gbit/s a DP80 pro spojení až 80 Gbit/s) a zlepšení správy šířky pásma ve složitých scénářích.

Velkou nevýhodou je v současnosti jejich přijetí na trhu : monitorů a grafických karet s porty DP 2.0/2.1 je stále relativně málo ve srovnání s 1.4 a bývají drahé. Nicméně pokud si dnes koupíte něco s DP 2.1, budete to mít jako standard po dlouhou dobu.

Barva, HDR a chroma subsampling: proč je důležitá šířka pásma

Pokud jde o HDR, 10bitové barvy a vysoké rozlišení, úzkým hrdlem již není jen rozlišení, ale také barevný formát a bitová hloubka . DP 1.4 a 2.0 podporují barvy 4:4:4, 4:2:2 a 4:2:0, ale čím vyšší formát, tím větší šířku pásma vyžaduje.

V ideálním světě byste vždy používali poměr stran 4:4:4 , kde každý pixel obsahuje kompletní informace o barvě a jasu. To je přesně to, co potřebujete pro ostrý text na počítači a seriózní práci s barvami . DP 2.0 umožňuje zachovat tento formát i při rozlišeních a obnovovacích frekvencích, kde je DP 1.4, čistou matematikou, nucen k ořezu.

U poměrů stran 4:2:2 a 4:2:0 jsou barevné informace redukovány, aby se šetřila šířka pásma. U filmového a televizního obsahu (zejména 4:2:0) je to obvykle přijatelné a dokonce standardní, ale na monitorech počítačů mohou být patrné méně výrazné okraje textu a určité artefakty , zejména při velmi vysokém rozlišení.

DP 2.0 také vylepšuje schopnost kombinovat pokročilý HDR s vysokými obnovovacími frekvencemi bez ztráty barev. To se promítá do mnohem čistšího zážitku, pokud chcete hrát hry nebo pracovat v rozlišení 4K 144–240 Hz s maximálním HDR, což je něco, co DP 1.4 dokáže jen s většími kompromisy.

Ačkoli tedy na papíře DP 1.4 i 2.0 podporují HDR a 8K, rozdíl spočívá v tom, jak „čisté“ jsou režimy, které můžete použít : menší komprese, menší ořez chroma efektu a větší prostor pro více monitorů současně.

Komprese streamu zobrazení a podpora až 16K

Komprese streamu displeje (DSC) je klíčovou technologií v DP 1.4 a 2.0 . Jedná se o téměř bezztrátovou kompresní metodu navrženou speciálně pro video v reálném čase. Bez DSC by nebylo možné přenášet rozlišení jako 8K při 60 Hz s HDR přes jeden kabel bez dalšího zvýšení požadavků na šířku pásma.

S DP 1.4 umožňuje DSC rozlišení 8K při 60 Hz a lepší využití dostupné šířky pásma ve vysokofrekvenčních 4K sestavách. Jakmile však začnete skládat 4K monitory nebo překračovat 120 Hz s HDR, narazíte na omezení.

V DP 2.0 využívá stejný standard DSC 1.2 mnohem vyšší datovou rychlost, což umožňuje rozlišení až 16K (15360 × 8640) při 60 Hz a scénáře jako dvě 8K při 120 Hz nebo tři 10K při 60 Hz, přičemž HDR a 10 bitů jsou zachovány bez jakýchkoli problémů.

Velkou výhodou DSC je, že při správné implementaci nezpůsobuje během běžného používání žádné viditelné artefakty, protože je navržen tak, aby nezkazil obsah. To poskytuje značný klid při plném využití DP 1.4 i DP 2.0.

Vysoká obnovovací frekvence a konfigurace pro více obrazovek

Dramatický nárůst rychlosti v DP 2.0 je nejvíce patrný ve dvou oblastech: monitory s vysokou obnovovací frekvencí a vícemonitorové sestavy s vysokým rozlišením . Zde je rozdíl oproti DP 1.4 skutečně patrný.

S DP 1.4 je možné použít 4K 144Hz monitor s využitím DSC a s určitými kompromisy v barevných parametrech. Pro mnoho hráčů je to ideální, ale pokud chcete paralelně kombinovat dva 4K 144Hz HDR displeje, nastávají problémy: musíte použít více portů a ani tehdy není vždy dostatek prostoru pro přenos dat.

  Fascinující historie laseru: Počátky a pokroky

S DP 2.0 je naopak možné napájet dva nekomprimované 4K 144Hz 4:4:4 HDR monitory z jednoho propojení a dokonce i dva 8K 120Hz displeje s DSC. To je ryzí zlato pro každého, kdo si chce postavit špičkovou pracovní stanici nebo vysněnou herní sestavu s více obrazovkami.

Pokud jde o režim MST , obě verze jej podporují, ale DP 2.0 má tolik hrubého výkonu, že dokáže udržet vysoké rozlišení a dobrou obnovovací frekvenci i při řetězení více panelů. Pro produktivní aplikace s mnoha okny, obchodování, CAD nebo řídicí centra je tento dodatečný prostor velmi vítaný.

Pokud vaše sestava obsahuje jeden monitor s rozlišením 1080p nebo 1440p a frekvencí 144–240 Hz, je veškerá tato dodatečná podpora DP 2.0 upřímně řečeno v krátkodobém horizontu zcela zbytečná . Proto je DP 1.4 pro většinu současných sestav stále více než dostačující.

DisplayPort versus HDMI: jaké jsou rozdíly?

Přestože se zde zaměřujeme na DP 1.4 vs. 2.0, nelze je neporovnat s HDMI 2.1 , dominantním standardem v televizorech a konzolích. HDMI 2.1 nabízí až 48 Gb/s a podporuje 4K při 120 Hz a 8K při 60 Hz s HDR, takže je pro televizory a obývací pokoje více než dostačující.

DisplayPort byl naproti tomu navržen s ohledem na PC a profesionální prostředí : s větším zaměřením na monitory, pracovní stanice a stolní grafické karty. Proto nabízí lepší podporu více displejů (MST) , integruje se s USB-C prostřednictvím režimu DP Alt a ve verzích 2.x se může pochlubit obrovskou šířkou pásma (až 77,4–80 Gbit/s).

V praxi, pokud používáte primárně televizi, konzoli nebo systém domácí zábavy , dává HDMI smysl. Pokud však pracujete s počítači, které vyžadují vysokou obnovovací frekvenci a více displejů, je DisplayPort obvykle jasnou volbou, zejména u grafických karet NVIDIA a AMD, kde je DP primárním portem pro G-SYNC a FreeSync.

Existují také fyzické rozdíly: konektor DisplayPort má asymetrický tvar s pojistkou (u mnoha kabelů), která zabraňuje náhodnému odpojení, zatímco HDMI tento mechanický zámek standardně neobsahuje. U notebooků a kompaktních zařízení je DisplayPort obvykle integrován přes USB-C s režimem Alt.

V každém případě si všechny verze DisplayPortu zachovávají zpětnou kompatibilitu : nový monitor (nebo naopak) můžete připojit ke starší grafické kartě pomocí vhodných kabelů nebo adaptérů; připojení však bude vždy fungovat na úrovni nižší z obou verzí.

Vývoj všech verzí DisplayPortu

Abychom lépe pochopili, kam patří DP 1.4 a 2.0, je užitečné podívat se na vývoj standardu . Od verze 1.0 do 2.1 každý krok přinesl větší šířku pásma a nové funkce.

DisplayPort 1.0/1.1 (2006-2007) byl uveden na trh s rychlostí 10,8 Gbit/s a podporou rozlišení až 2560 × 1600 při 60 Hz. Revize 1.1 přidala podporu pro alternativní spojení, jako jsou optická vlákna , což umožnilo použití delších kabelů bez degradace.

DisplayPort 1.2/1.2a (2010) zvýšil šířku pásma na 17,28 Gbit/s v režimu HBR2 a konečně zavedl 4K při 60 Hz a také režim MST pro řetězení monitorů. Také vylepšil HD zvuk a přidal podporu pro 3D video.

DisplayPort 1.3 (2014) a 1.4 (2016) zvýšily šířku pásma na 32,4 Gbit/s a zavedly HBR3, DSC 1.2, HDR10 a vylepšenou korekci chyb. DP 1.4 umožňuje 8K při 60 Hz s DSC nebo 4K při 120 Hz s vysokou barevnou hloubkou a HDR.

DisplayPort 2.0 (2019) představuje zásadní generační skok s rychlostí 77,37 Gbit/s, oficiální podporou 16K , vylepšenými konfiguracemi pro více displejů a optimalizací pro virtuální a rozšířenou realitu. DP 2.1 (2022) na tomto základě staví, zejména vylepšuje ekosystém certifikovaných kabelů a integraci s USB4 a USB-C.

Souběžně s tím standard zdokonaloval funkce ochrany obsahu (HDCP, DPCP) , vylepšoval pomocný datový kanál, podporu zvuku (až 8 nekomprimovaných kanálů při 192 kHz) a interoperabilitu s dalšími protokoly, jako je HDMI, a to prostřednictvím adaptérů.

Jak si vybrat mezi DisplayPort 1.4 a 2.0 v závislosti na vaší situaci

S ohledem na to všechno je otázkou za milion dolarů: opravdu potřebujete DP 2.0/2.1, nebo stačí 1.4? Odpověď zcela závisí na vašem současném monitoru nebo na tom, který si plánujete koupit, a na vašem pracovním postupu nebo používání.

Pokud používáte monitor s rozlišením 1080p nebo 1440p , a to i při 144–240 Hz, nebo 4K monitor s frekvencí 60–120 Hz bez HDR nebo více konfigurací, DisplayPort 1.4 je více než dostačující . V praxi si v tomto rozsahu mezi portem 2.0 a portem 1.4 nevšimnete žádného rozdílu.

Pokud zvažujete 4K monitor s rozlišením 144 Hz nebo vyšším a plným HDR , nebo pokud chcete nastavit dva nebo více vysokofrekvenčních 4K monitorů s minimální kompresí a maximální věrností barev, pak je rozumné podívat se na DP 2.0 nebo 2.1 a ujistit se, že ho vaše grafická karta i monitor podporují.

  Průmyslová technologie: 7 inovací, které revolučně mění budoucnost výroby

Pro extrémní scénáře, jako je hraní her v rozlišení 8K, profesionální střih v rozlišení 8K, pracovní stanice s více panely v rozlišení 5K/6K nebo velmi náročné projekty virtuální reality, je DP 2.0/2.1 prakticky nezbytné, pokud se nechcete neustále potýkat s omezeními.

Do hry vstupuje i rozpočet : v současné době jsou zařízení s DP 2.1 (monitory i grafické karty) stále dražší. Pokud jeho výhod nebudete využívat několik let, mohlo by se vyplatit investovat peníze do lepší grafické karty, větší paměti RAM nebo kvalitnějšího panelu, zatímco zůstanete u DP 1.4.

Na co se zaměřit při výběru kabelu DisplayPort

Při koupi kabelu nestačí, aby na krabici bylo jen uvedeno „DisplayPort“. Průměrný kabel může zničit 4K 144Hz připojení, které vaše grafická karta a monitor dokonale podporují. První věc, kterou je třeba zkontrolovat, je, zda je na kabelu jasně uveden standard, pro který je certifikován (DP 1.4, DP 2.0, DP 2.1, DP40, DP80 atd.).

Omezujícím faktorem bude nejnižší verze kabelu, monitoru a grafické karty . Kabel DP 2.1 je k ničemu, pokud váš monitor podporuje pouze DP 1.4, a je navíc o něco lépe připravený na budoucnost. Pokud vaše zařízení podporuje DP 1.4, kupte si alespoň kabel 1.4; pokud se jedná o DP 2.1, vyplatí se zvolit kabel s certifikací alespoň DP80, pokud chcete zařízení posouvat na hranice jeho možností.

Délka také záleží: standardní měděné kabely dlouhé několik metrů snadno ztrácejí kvalitu při vysokém rozlišení a frekvencích. Pro vzdálenosti delší než 2 metry je třeba zvážit aktivní nebo optické kabely , zejména pokud potřebujete přenášet 4K při 144 Hz nebo vyšší.

Zvažte také kvalitu materiálů : kabely s tlustými měděnými vodiči, vícevrstvým stíněním proti rušení a opletením z PVC/TPE nebo nylonu obecně lépe odolávají každodennímu používání. Pozlacené konektory pomáhají předcházet korozi a přerušovanému spojení, i když nejsou zázračným lékem.

Nakonec zvažte typ konektoru: některá zařízení používají mini DisplayPort nebo USB-C s režimem DP Alt , takže místo klasického DP ↔ DP plné velikosti budete možná potřebovat kabel nebo adaptér USB-C ↔ DP.

Ideální případy použití pro každý standard DP

Každá verze DisplayPortu je vhodnější pro určité uživatelské profily. Pochopení typického scénáře vám pomůže v dlouhodobém horizontu vyhnout se nadměrným výdajům nebo nedostatkům.

Uživatelé s omezeným rozpočtem nebo ti, kteří pracují se staršími displeji (1080p, 1440p, dokonce i 4K při 60 Hz), mohou bez problémů nadále používat DP 1.2 nebo 1.4 ; jedná se také o nejlevnější a nejrozšířenější standardy. Pro „normální“ hraní her v rozlišení 1080p/1440p 144 Hz a kancelářskou produktivitu nepotřebujete nic víc.

Nadšení hráči s 4K monitory s vysokou obnovovací frekvencí nebo ti, kteří absolutně chtějí to nejnovější z HDR a VRR, se stávají jasnými kandidáty na kvalitní DP 1.4 , nebo pokud hledají velmi pokročilé konfigurace, na přechod na DP 2.0/2.1 v příštím upgradu grafické karty a monitoru.

Tvůrci obsahu , fotografové, střihači videa a designéři si vysoce cení věrnosti barev a pracovního prostoru. Pro ně je možnost mít více 4K nebo 5K displejů s HDR, 10bitovou barevnou hloubkou a dobrou obnovovací frekvencí 4:4:4 velmi atraktivní, ačkoli DP 1.4 stále pokrývá širokou škálu pracovních postupů.

A konečně, vícemonitorové sestavy pro obchodování, inženýrství, řídicí místnosti nebo analýzu dat nejvíce těží z obrovské šířky pásma a flexibility MST v DP 2.x, která umožňuje napájení více displejů s vysokým rozlišením přes jedno propojení, aniž by bylo nutné jej přetížit na maximum.

Poté, co jsme viděli, jak se DisplayPort vyvíjel a jak se přesně DP 1.4 a DP 2.0 liší v šířce pásma, HDR, barvách, obnovovací frekvenci a použití více displejů, je jasnější, proč DP 1.4 zůstává velmi schopným standardem pro většinu současných systémů, zatímco DP 2.0/2.1 je vyhrazeno pro špičková nastavení, která posouvají rozlišení 4K/8K na hranici svých možností při velmi vysokých snímkových frekvencích nebo pro více profesionálních displejů současně. Klíčem k výběru je upřímnost ohledně typu monitoru, který máte (nebo se chystáte koupit), vašeho rozpočtu a časového rámce, ve kterém plánujete upgradovat hardware, protože právě tam se rozhodujete, zda se vyplatí investovat do DP 2 nyní, nebo i nadále vytěžit maximum z dobře fungujícího DisplayPortu 1.4.

Rozdíly mezi HDMI a DisplayPort
Související článek:
Rozdíly mezi HDMI a DisplayPort: který je pro vás vhodnější?